צעצועי התפתחות

צעצועי התפתחות

צעצועי התפתחות יכולים לתרום להתפתחות תקינה של התינוק ולהפוך אותו לסקרן ונבון יותר. צעצועים תורמים להתפתחות המוטורית, הרגשית, השכלית והחברתית-סביבתית של התינוק. את הצעצועים רוכשים לתינוק על פי שלבי התפתחותו.

צעצועי התפתחות מסייעים לתינוק לפתח כישורים חדשים, ישנה חשיבות גדולה לאפשר לילד ליהנות ממשחקים, באמצעותם הוא מפתח יכולות חדשות בכל שלבי ההתפתחות. לדוגמא, מניחים לפני התינוק צעצוע אחד בכל פעם כדי לא לגרום לעומס של גירויים. בשלבים הראשונים מגיל לידה עד גיל חצי שנה, ההמלצה היא להשכיב את התינוק על הבטן בשעות הערות שלו על מנת לחזק את חגורת הכתפיים והצוואר.

צעצועים גורמים לילד לתחושת הנאה וסיפוק, הם מפתחים את יכולת הלמידה והזיכרון של התינוק ומאפשרים לו ללמוד על העולם סביבם על ידי היכרות עם צורות, צבעים, מרקמים ועוד.

 0-3 חודשים

בגילאים המוקדמים ביותר, מגיל לידה עד 3 חודשים, התינוק רואה למרחק של עד 50 סנטימטרים. מומלץ לתת לו צעצוע מסוים ולראות אם הוא ממקד את מבטו במשחק, אפשר להזיז את הצעצוע מצד אל צד באיטיות ולראות האם התינוק עוקב אחריו. הצעצועים המתאימים ביותר לשלבים הראשונים של ההתפתחות הם מובייל, כדורי משחק רכים, ספרים רכים וצבעוניים ניתן למצוא גם ספר דו צדדי עם צלילים ואורות, רעשנים וכדומה.

בנוסף לכך, בגיל 3 חודשים התינוק מתחיל לפתח את חוש המישוש, מומלץ לתת לו לחוש כמה שיותר מרקמים מסוגים שונים, אפשר למצוא מגוון צעצועים המשלבים חלקים רכים יחד עם קשים יותר, צעצועים שעשויים מכמה סוגי בדים שונים. מומלץ לאפשר לתינוק לאחוז בחפצים שונים, למשל הוא יכול לתפוס בידיו רעשן או נשכן וכדומה.

מומלץ בגיל זה להשכיב את התינוק בטרמפולינה או בסל קל עם קשת צעצועים ולאפשר לו לשחק, זה חשוב להתפתחות המוטורית של התינוק ולצורך גירוי החושים.

3-6 חודשים

בשלב הבא בהתפתחות התינוק, מגיל 3 חודשים ומעלה, מומלץ להשכיב את התינוק על הבטן במטרה לעודד אותו להרים את עצמו בעזרת ידיו, בשלב זה הצעצוע המתאים ביותר הוא "אוניברסיטה". מדובר על משטח שעליו משכיבים את התינוק ויש עליו קשתות שאליהן מחוברים מגוון צעצועים והתינוק יכול לגעת בהם ולפתח את חוש המישוש.

ניתן למצוא מגוון רחב של משטחי אוניברסיטה בכל מיני סגנונות ודוגמאות. מומלץ לרכוש אוניברסיטה המכילה גם מראה. המראה תורמת להתפתחות התינוק, מאחר שתינוקות אוהבים להביט על עצמם, המראה מלמדת אותם מהי השתקפות. בשלב זה ניתן להוסיף קשת לעגלה המכילה צעצועים כך שגם בזמן הטיול בעגלה, התינוק יכול ליהנות מצעצועים שבהם הוא יכול לגעת ולתפוס בידיו.

6-12 חודשים

בגיל 6 חודשים ומעלה, מומלץ לרכוש עבור התינוק משחקי התאמת צורות והשחלות. בשלב זה התינוק כבר זוחל, יושב ויכול לשחק במגוון רחב יותר של צעצועי התפתחות. הצעצועים המומלצים עבורו הם קונוס עם טבעות, מגדל כוסות צבעוניות, ספרים קשיחים שבהם התינוק יכול לדפדף בכוחות עצמו, קסילופון צבעוני שהתינוק יכול להקיש עליו וליצור צלילים, משחקי התאמת צורות ועוד.

כאשר התינוק מנסה לעשות את צעדיו הראשונים זה תורם לעידוד הליכה. כדאי לרכוש לילד הליכון, ניתן למצוא הליכונים שהילד יכול לשחק בהם כבר בשלב הזחילה. מומלץ לאפשר לילד לשחק עם קופסה שהוא יכול להכניס ולהוציא מתוכה חפצים, מגדל קוביות, מכונית או רכבת שהילד יכול להסיע על הרצפה ועוד.

גיל שנה ומעלה

מגיל שנה ומעלה מומלץ לרכוש לילד משחקים המשלבים דימיון. למשל ערכת רופא, טלפון עם לחצנים, משחקי מטבח. למשחקי דימיון יש חשיבות גדולה להתפתחות הנפשית של הילד. משחקי דימיון הם אחת הדרכים בהן הילד מבטא את עצמו ואת רגשותיו. דרך משחקי דימיון הילד מעשיר את עולמו הפנימי וזה יוצר איזון כאשר הוא יכול להביא את הרגשות הפנימיים שלו לידי ביטוי. משחקי דימיון מביאים ליצירתיות וחופש פעולה החשובים מאד להתפתחותו התקינה של הילד. ניתן גם לרכוש עבורו צעצועים לאמבטיה שמהם הוא יוכל ליהנות.

בחירת צעצועים לתינוק

כדאי לבחור לתינוק צעצועים איכותיים ובעלי תו תקן בטיחות. יש להתאים את הצעצועים לגיל התינוק מכיוון שיש משחקים המכילים חלקים קטנים והם עלולים להיות מסוכנים עבור תינוקות קטנים. מומלץ לבחור בחומרי גלם איכותיים מהם עשויים הצעצועים, ההמלצה היא ברוב המקרים משחקים שעשויים מעץ לעומת משחקים המכילים חומרים מסוכנים כגון עופרת למשל.